Efes Tiyatrosu

Tiyatro Panayır Dağı’nın batı yamacına kurulmuştur. Aynı zamanda yönü limana dönüktür. Yamacın eğiminden ve doğal yapısından yararlanılarak kurulan yapıda, daha sonra batıya doğru büyütülerek 150 metre çapında bir sahne oluşturulmuş ve yüksekliğinin 60 metre olduğu bilinmektedir. Son haliyle 25 bin izleyici kapasiteli büyük bir tiyatro meydana gelmiştir.

Hellenistik Dönem’de yapımına başlanan tiyatro, imparator Claudius (MS 41-45) zamanında genişletilmiş ve imparator Traianus zamanında ise tamamlanmıştır. MS VIII. yüzyılda tiyatronun gözetleme kulesi olarak da savunma amaçlı kullanıldığı düşünülmektedir. Artemis tapınağının da üzerinde bulunduğu yolda bulunan tiyatronun, konum olarak oldukça can alıcı bir noktada yeralmaktadır.

Antik dönemin en büyük tiyatrolarından birisidir. Kültürel etkinlikler dışında, gladyatör oyunlarının da yapıldığı tiyatroda, Halk Meclisi’nin de toplandığı düşünülmektedir. Sahne binasında Dionysos, Apollon, Fortuna ve Nemesis heykellerinin sergilendiği düşünülmektedir. Tiyatro, dini alayların yapıldığı bir alan aynı zamanda da Efeslilerin önemli bir toplanma yeridir.