Sanal Gezi

 

DİKKAT!

Işığa duyarlı epilepsi: Geçmişte epilepsi ya da nöbet geçirdiyseniz kullanmadan önce doktora danışın. Belirli şekiller ya da titreşimler daha önce nöbet geçirmemiş kişilerin nöbet geçirmesine neden olabilir.
 
  • Tam Ekran
  • Önbelleği Temizle

Elhamra Brasserie

Kentin şık ve gösterişli mekanlarından biri olan Elhamra Brasserie, Smyrna Tiyatrosu, Sporting Club gibi önemli çekim merkezlerinin hemen yanında yer alması nedeniyle her daim müşterisi olan popüler bir mekandı. İki katlı bu gösterişli yapının zemin katı cafe olarak hizmet verirken, balkonlu üst katı ise konut olarak kullanılmaktaydı. Denize bakan cephesi neo-klasik tarzda kemerler, üçgen alınlıklar, imitasyon sütunlar ve silmelerle bezenmişti.

Kordon’un 1875 yılında tamamlanmasından sonra yepyeni bir çehreye bürünen İzmir rıhtımında, 1886 yılında inşa edilen Elhamra Brasserie, Sporting Club’un hemen yanında, prestijli bir lokasyonda 1922 yangınına kadar hizmet vermeye devam etmiştir.

Kaynaklara göre Birinci Kordon’un inşası sırasında 1870’lerin başlarında ilk Elhamra Birahanesi yıkılmış ve yerine Birinci Kordon’da yer almakta olan bu yapı inşa edilmişti. 1922 İzmir yangınından harap olan Elhamra Birahanesi iki katlıydı. Zemin kat bira ve kahve gibi içeceklerin servis edildiği bir lokal iken, balkonlu üst kat ise konut olarak kullanılmaktaydı. Yapının Birinci Kordon’a bakan cephesinde dönemin Avrupa mimarisinden çok yaygın olarak kullanılan yuvarlak kemer ve üçgen alınlılarla neo-klasik bir cephe düzeni oluşturulmuştu. Fransız Konsolosluğu ve Sporting Club arasında yer alan Elhamra Birahanesi kentin en şık ve prestijli mekânlarından biriydi. Sporting Club ve Sporting Club Tiyatrosu inşa edilmeden burası Elhamra Bahçesi olarak anılmaktaydı ve bir açıkhava gösteri mekânı olarak hizmet vermekteydi. İzmir’e turneye gelen tiyatro ve opera toplulukları burada temsiller veriyordu. Ayrıca, İzmir’in kozmopolit yapısına uygun çeşitli toplulukların kutlamaları da burada yapılıyordu.