Sanal Gezi

 

DİKKAT!

Işığa duyarlı epilepsi: Geçmişte epilepsi ya da nöbet geçirdiyseniz kullanmadan önce doktora danışın. Belirli şekiller ya da titreşimler daha önce nöbet geçirmemiş kişilerin nöbet geçirmesine neden olabilir.
 
  • Tam Ekran
  • Önbelleği Temizle

Smyrna Tiyatrosu

Smyrna Tiyatrosu, İzmir rıhtımındaki en dikkat çekici yapılardan biriydi. Sadece iki katlı olmasına rağmen Kordon’daki en yüksek binalardan biriydi. Antik Yunan etkisindeki süslemeler, heykeller ve kabartmalar sadece ihtişamını artırdı. Ana tiyatro binasının inşaatı 1910 yılında tamamlanmış, ancak dış süslemeler 1912 yılına kadar sürmüştür.

İzmir tiyatro sanatıyla ilk kez 18. yüzyılın son çeyreğinde tanıştı. 1800’lü yıllarda Euterpe, Olympia, Nea Skene, Sporting Club, Elhamra, Eksaristerion, Parthenon ve Pasylipon gibi çeşitli tiyatrolar açılıp kapandı. Bu tiyatro binalarının yanı sıra açık hava oyunlarına sahne olan açık hava alanları, hanlar ve özel mülkler de vardı. İzmir’in yeni gözdesi Kordon’da ayrı ve görkemli bir tiyatro binası yapma fikri 1890’larda ortaya çıktı ve Smyrna Tiyatrosu’nun yapımına kadar birçok girişimde bulunuldu. Planlanan inşaat parseli daha önce Smyrna Tiyatrosu’ndan önce birkaç tiyatro binası barındırıyordu. Pasylipon (1881-1901), Olympia (1901-1905), Parthenon (1907-1909) ve Waterfront (1909-1910) tiyatroları Smyrna Tiyatrosu’nun emsalleridir.