Sanal Gezi

 

DİKKAT!

Işığa duyarlı epilepsi: Geçmişte epilepsi ya da nöbet geçirdiyseniz kullanmadan önce doktora danışın. Belirli şekiller ya da titreşimler daha önce nöbet geçirmemiş kişilerin nöbet geçirmesine neden olabilir.
 
  • Tam Ekran
  • Önbelleği Temizle

Paterson & Co

Üç katlı devasa bina, gıda ihracat şirketi Paterson & Co.’ya ait. Bina, gemilere yüklenmeden önce taze ve kuru meyve, tahıl ve şarap depolamak için bir depo olarak kullanılıyordu. 1870’li yıllara ait kartpostallarda, burada bir un fabrikasını işaret eden bir değirmen bacası görülmektedir. Rıhtım inşaatına başlandığında mevcut bina yıkılmış ve yerine iddialı bir depo binası yapılmıştı. İzmir hinterlandında yetişen her türlü yaş ve kuru meyvenin ihracatı için depo ve paketleme tesisi olarak faaliyet gösteren bina, farklı bölgelerden İzmir’e ithal edilen ürünlerin mağazalara ulaşmadan önce merkezi bir depolama alanıydı.

Paterson ailesi, İzmir’in en zengin Levanten ailelerinden biriydi ve İzmir’in her yerinde birçok mülke sahipti. Ünlü Paterson Köşkü şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait ve kültür merkezi olarak kullanılmak üzere restore ediliyor.