Sanal Gezi

 

DİKKAT!

Işığa duyarlı epilepsi: Geçmişte epilepsi ya da nöbet geçirdiyseniz kullanmadan önce doktora danışın. Belirli şekiller ya da titreşimler daha önce nöbet geçirmemiş kişilerin nöbet geçirmesine neden olabilir.
 
  • Tam Ekran
  • Önbelleği Temizle

Hükümet Konağı

Bu yerdeki ilk yapı, 1804 yılında Katipzade Ailesi’ne ait olan üç katlı ahşap bir konaktır. Avlulu ve havuzlu, P planlı olarak inşa edilen konak, meydana ve mahalleye zamanla adını vermiştir. Şu anda Valilik olan İzmir Hükümet Konağı’nın tarihi 1800’lerin başına kadar uzanıyor. II. Mahmud’un 1808’deki reformlarına kadar aileler, şehiri yönetmişler ve daha sonra tasfiye edilmişlerdi. Eşrafın İzmir’deki son temsilcileri Katipzade ailesiydi. Bu nedenle Voyvoda Evi, o zamanlar Katipzade Evi olarak biliniyordu. Yönetimin merkezileşmesinden sonra Osmanlı Devleti, merkezden atanan vali ve ailesi için Voyvoda Evi’ni yine Ali Paşa Vakfı’ndan kiralamıştır.

Büyük bir yangın sonucu harap olan yapıyı Osmanlı Devleti restore ettirmiş ve 1870’li yıllara kadar kullanmıştır. O dönemde İzmir hızla gelişirken, Osmanlı hükümeti İzmir’e yakışır bir Hükümet Konağı inşa etmeyi amaçladı. Buna göre, daha önce harap olan bina yıkılacak ve yeni, etkileyici bir kamu binası inşa edilecekti. Proje koordinatörü Ron Vitali, 1872’de tamamlanan projeyi 1869’da başlatarak Osmanlı Devleti’ne devretti. Bina Avrupa mimarisi tarzındaydı ve Sarı Kışla’ya bakan tarafında havuzlu geniş bir bahçe vardı. Bina, Osmanlı bürokrasisinin yardımcı binaları ile çevriliydi. Bina, 1970’lerde büyük bir yangından sonra büyük ölçüde tahrip olunca, mevcut yapı 1980 yılında orijinal plana uygun olarak inşa edildi.