Sanal Gezi

 

DİKKAT!

Işığa duyarlı epilepsi: Geçmişte epilepsi ya da nöbet geçirdiyseniz kullanmadan önce doktora danışın. Belirli şekiller ya da titreşimler daha önce nöbet geçirmemiş kişilerin nöbet geçirmesine neden olabilir.
 
  • Tam Ekran
  • Önbelleği Temizle

Konak Pier

İskelenin güneyinde mendirek üzerinde yer alan yapı kompleksidir. Kompleks, farklı dönemlerde inşa edilmiş çeşitli alçak ve yüksek katlı binalardan oluşmaktadır. İlk birim 1878-80 yılları arasında yan yana bitişik antrepolar ile inşa edilmiş ve gümrük idaresi olarak kullanılmıştır. Bunlara ek olarak mendirek üzerinde vapur gemilerine kömür depolamak için bir yapı daha vardı.

Gümrük depoları kısa sürede kapasiteyi kaldıramayacak hale geldi. Bu nedenle, 1888’de mevcut binaların her iki yanında iki depo daha inşa edildi. 20. yüzyılın başlarında liman trafiği arttıkça, 1909’da binalar bir kez daha güneyde bir dolgu ile genişletildi. Bu alan 1909 yılına kadar ahşap yapılardan oluşan bir balık pazarı olarak kullanılmıştır. Bina, 1922 yılından itibaren Türk Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 1996-2002 yılları arasında yapılan kapsamlı yenileme çalışmaları sonucunda yapı günümüzdeki alışveriş, kültür ve sanat merkezine dönüştürülmüştür.