Sanal Gezi

 

DİKKAT!

Işığa duyarlı epilepsi: Geçmişte epilepsi ya da nöbet geçirdiyseniz kullanmadan önce doktora danışın. Belirli şekiller ya da titreşimler daha önce nöbet geçirmemiş kişilerin nöbet geçirmesine neden olabilir.
 
  • Tam Ekran
  • Önbelleği Temizle

Grand Hotel Kraemer Palace

“Grand Hotel Kraemer Palace”, İzmir rıhtımı üzerine yapılmış en lüks ve görkemli otel binasıydı kuşkusuz. İlk etapta üç katlı olarak inşa edilen ve ardından dördüncü kata eklenen otel, lüks odaları, pahalı restoranları, kafeleri, Club Hellenique ve Brasserie de la Pointe gibi ikonik mekanlarıyla üst gelir grubuna hitap ediyordu. İzmir’e gelen yabancı tüccarların ilk tercihi olan otel, İzmir’in ileri gelenlerine de hizmet vermiştir.

Otel binası 1870’li yılların sonunda rıhtım inşaatı tamamlanınca tamamlanmış ve bittiğinde İzmir’in en yüksek binası olmuştur. Alman kültürünün İzmir’deki sayılı temsilcilerinden biri olan otel, konumu itibariyle iskelenin odak noktasındaydı. İzmir’i asansörle tanıştıran ilk bina ve elektriğe bağlanan ilk otel olması gibi özellikleri de bulunan Kraemer Palace, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Naim Bey tarafından satın alınmış ve adı Splendid Palace olarak değiştirilmiştir. Otel binası 1922 yangınında büyük ölçüde yanmış ve tahrip olmuştur.