Sanal Gezi

 

DİKKAT!

Işığa duyarlı epilepsi: Geçmişte epilepsi ya da nöbet geçirdiyseniz kullanmadan önce doktora danışın. Belirli şekiller ya da titreşimler daha önce nöbet geçirmemiş kişilerin nöbet geçirmesine neden olabilir.
 
  • Tam Ekran
  • Önbelleği Temizle

Oriental Carpet Manufacturers

İzmir’de kurulan küresel Oriental Carpet Manufacturers genel merkezi 1910’larda inşa edildi. Anadolu ve İran halıları, 1200’lerden beri ticareti yapılan prestijli ürünlerdir. 19. yüzyıla gelindiğinde, Avrupa zenginleşmeye başlayınca bu halılara olan talep arttı. Anadolu’da Konya ve Uşak’ta üretilen halılar İzmir limanından ihraç ediliyordu. İngiliz asıllı İzmirli bir grup girişimci, burada ticaretin daha fazlasını yapmak istediklerine karar vererek 1907’de “Oriental Carpet Manufacturers”ı kurdular. İzmir’de büyük servet biriktiren bu müteşebbislerden Spartali & Co şirketinin sahilde bir hanı vardı. Yerli Spartalı Saatçi olarak bilinen yapı, imalat atölyeleri, depolar ve birçok şirketin ofislerini barındırıyordu.

O yapı 1907’de Oriental Carpet Manufacturers için yıkılmış ve yerine devasa bir neo-klasik bina yapılmış. İnşaat 1910 yılında tamamlanmış ve 1919 yılında binaya Fransız çatı eklenmiştir. 1922 yangınında ağır hasar gören yapı daha sonra yıkılmıştır.

Oriental Carpet Manufacturers ise ucuz ve endüstriyel halı üretimine karşı 1986 yılına kadar ayakta kalmayı başardı.