Sanal Gezi

 

DİKKAT!

Işığa duyarlı epilepsi: Geçmişte epilepsi ya da nöbet geçirdiyseniz kullanmadan önce doktora danışın. Belirli şekiller ya da titreşimler daha önce nöbet geçirmemiş kişilerin nöbet geçirmesine neden olabilir.
 
  • Tam Ekran
  • Önbelleği Temizle

Fransız Konsolosluğu

Bugün İzmirlilerin Arkas Sanat Merkezi olarak andıkları bina, ilk olarak 1906 yılında Fransa Konsolosluğu olarak inşa edilmişti. O zamanlar Kordon’un en beğenilen yapılarından biriydi. Fransa, Britanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorlukları ile birlikte 15. yüzyılın başlarından itibaren İzmir’e diplomat atamaktaydı. 1610’da Fransa, kentin hızla gelişen ticaretinde yer almak için İzmir kıyılarında İngiltere’ye katıldı. Düzgün iskelesi ve avlusu ile iki parsel üzerinde yer alan dönemin Fransa Konsolosluğu, 19. yüzyılın ortalarına kadar varlığını sürdürmüştür. Ancak 1852 depreminden sonra yeniden yapılan yapı, 1866 yangını ve 1880 depreminde yeniden hasar görmüştür.

Fransa, İzmir’in yeni yapılan rıhtımına konsolosluk binası yaptırmak için Paris Güzel Sanatlar Akademisi mimarlık mezunu Emmanuel Pontromoli’yi görevlendirdi. Yeni konsolosluk binası 1906’da Kordon’da ortaya çıktı. Birkaç yıl içinde tamamlanacak olan Smyrna Tiyatrosu ile birlikte İzmir’in göbeğinde bulunan yapı, dönemin bürokratik ve ticari işlerinde önemli bir yere sahipti.

İki katlı, kale benzeri bina, kolonyal mimarinin geleneksel bir örneğidir. Yüksek giriş kemerli bir revağa açılırken, 2. kat sütunlu balkon şeklinde tasarlanmıştır. Binanın çatısında geniş bir teras da bulunmaktadır. Her iki katta da köşeleri kaplayan masif bloklar yapıya kale görünümü vermektedir. Binanın sahil tarafı rezidans ve kabul salonlarına, caddeye bakan tarafı ise konsolosluk ofislerine ayrılmıştır.